Tuesday the 21st - Psikolog Dr. Murat SARISOY - Hostgator Coupon
 • MUTLU BİR AİLE İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

 • HUZURLU BİR EVLİLİK İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

 • STRESLE BAŞA ÇIKABİLMENİZ İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

 • BAŞARILI EBEVEYN OLABİLMEK İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

 • MUTLU ERGENLİK İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

 • HEDEFLERİNİZE ULAŞABİLMENİZ İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

 • SAĞLIKLI BİR KİŞİSEL GELİŞİM İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

Süt kaymağı mı? Yoğurt mu? Evlilikten Bekletiler…

 

Daha dündü, bir çift terapisindeydik ve evlilikten bekletileri konuşuyorduk. Hayatta bir yere gelmiş, kariyer sahibi ve entellektüel, orta yaşlarında bu çiftimin evliliğe bakış açılarındaki farklılıkları ve beklentilerinin nasıl da ayrıştığını gözlerimle görüyordum.  Bir yanda bir evliliğin hep keyifli, hep lezzetli ve hatta lezzetin doruğunda olması gerektiğini düşünen bir kadın, diğer yanda ise yeterince lezzetli, yeterince sağlıklı ve yeterince taze ve uzun ömürlü olması gerektiğini düşünen bir adam…

 

Erkek; evliliklerinin kendisine güven verdiğini ve herşeyin düzgün ve düzenli olmasının kendisine yeterli geldiğini anlatırken, kadın ise heyecanın eskisi gibi olmadığını kendisine yetmediğini, aslında bir evliliğin sürekli heyecanlı ve haz üzerine kurulmuş olması gerektiğini savunuyordu. Dolaylı olarak da  bu heyacanı sağlayamadığından dolayı eşini suçluyordu. Yani kadın tabiri caizse aslında sürekli bal kaymak yemek istiyor, sürekli taze, sürekli keyifli bir ilişki istiyordu. Bu yüzden de evliliği kaynayan bir tencere süte benzetirsek; hep kaymağını sıyırmak bunu balla karıştırıp yemek istiyordu. Erkek ise; daha stabil daha uzun ömürlü daha korunabilir ve sağlıklı bir ilişki istiyordu, belki de benzetme de hata olmaz ise bir tencere yoğurt…

 

Şimdi bu benzetmelerden yola çıkarak  şunu düşünelim, bir tencere sütü ne kadar süre aralıksız taşırmadan ve yakmadan kaynatabilirsiniz. Üstelik bu kaynamadan kaç kez kaymak elde edebilirsiniz? Bir mi, iki mi, bilemediniz üç mü? Üç kez elde ettiniz diyelim geri kalan sütü ne yapacaksınız? Mahallenin kedilerine mi ikram edeceksiniz? Yoksa çöpe mi dökeceksiniz? Olasılıkla yeterince ılımasını bekleyip, yoğurt olması için mayalayıp uygun bir ortamda olgunlaşana kadar bekleteceksiniz?

Aslında işte o yoğurdu elde ettiğiniz anda gerçekten evlisiniz?

 

Evliliklerde bir yanda beklentiler, diğer yandan da yaşananlar vardır ki zaten hayatın her alanında da böyle değil midir? Zaten yaşam da hep bekleriz, hep isteriz ama sadece olabilenler olur, yaşananlar çoğu zaman beklediklerimizden büyük ya da küçük farklılıklar gösterir. İşte evlilikte de mükemmeli aramak böyle bir şeydir. Belki şimdi bana diyeceksiniz ki; ‘ne yani mükemmele evlilik yok mu?’ Evet var; ama süt yoğurt kaymak örneğinde olduğu gibi mayasına özen gösterdikçe mükemmelleşen, ideal sıcaklıkta mayalanınca mükemmelleşen evlilikler var. Özen yoksa çaba yoksa üzerinde kafa patlatmak, çoğu zaman sabırlı ve anlayışlı olmak yoksa yoğurtta yok üzerinde kaymağı da yok. 

 

Yine de benim gözlemim şu ki; benzetmeden devam edecek olursak, marketten hazır yoğurt almaya alışmış insanlarımız var ve bunların hiçbiri bu yüzden de evliliklerinin kıymetini bilmiyorlar. Herşey hazırda olsun kaymağı üstünde olsun, tam da istedikleri tad da olsun istiyorlar. Çaba sarfetmek ve özen göstermek ve de sabretmek bu yüzden bu tarz evliliklerin repertuarında yer almıyor. Kolaycılığa alışmış beyinler herşeyde olduğu gibi evlilikte de tam istedikleri gibi olsun ama çaba ve bedel ödemek olmasın istiyorlar. İlk kitabım ‘Bir Psikoloğun Seyir Defteri’nde Evlilik mi? Evcilik mi? adlı makalemde de anlattığım gibi zaten y kuşağı diye tanımlanan yeni nesil evlilikle evciliği birbirinden ayıramadan evleniyor ve ortaya bu tarz sorunlar sıkça çıkıyor.

 

Size son tavsiyem şu ki; evlenmeden önce beklentilerinizin gerçekçiliğini tekrar gözden geçirin, bunu eğer siz yapamıyorsanız bir psikologtan yardım alın.

 

Psikolog Dr. Murat SARISOY

 

Randevu almak için  7 gün 24 saat hizmet veren Danışma Hatlarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve 21. yıldır tecrübemizle yanınızdayız...

SAYGILARIMIZLA...

Dr. Psikolog Murat SARISOY

KLİNİK PSİKOLOJİ UZMANI

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

 • 0 232 464 00 60

 • 0 232 374 00 00 (7 Gün / 24  Saat Danışma ve Randevu Hattı)

 • 0 534 670 23 73

 • 0 554 580 25 10

 Psikolog Dr. Murat SARISOY'la Kanal 35 Şehr-i Naz Programı

İlişkilerde Güven Evlilik ve Aldatma

 

PSİKOLOG DR. Murat SARISOY'un 3. Kitabı 'Bir Psikoloğun Mutlu Yaşam Rehberi'

 

İlişki, Evlilik, Aldatmak, Çocuk Psikolojisi, Boşanmak, Cinsellik, İlişkiler, Yalan, Bağımlılık ve Farkındalık üzerine yol gösterici makalelerden oluşan

bu kitabı başta D&R ve İdefix olmak üzere tüm internet yayınevleri ve kitap evlerinden satın alabilirsiniz.

 Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY'un Kaleminden; "BİR PSİKOLOĞUN SEYİR DEFTERİ"

Bir Psikoloğun Seyir Defteri

Kitap Hakkında

Biz insanlar toplumsal bir varlık olduğumuza göre; nasılsa, bu toplumun ürettiği sorunlarla eninde sonunda mutlaka karşılaşacağız. Yaşayacağımız sorunlar aşağı-yukarı aynı gibi... İşte, Dr. Psikolog Murat Sarısoyun kaleminden, bazı toplumsal sorunların çözümü yönünde, adeta bir Psikologla konuşuyormuş gibi aydınlanacaksınız, yaşadığınız sorunların çözümünde ipuçlarını keyifle okuyarak bulacaksınız.

Okurla beraber arayıp bulan yazılar... Murat Sarısoy’un kitabında gündelik hayattaki sıradan konuların daha başlıklarına bakarken bize neler söyleyeceğin tahmin etmeye başlıyorum.Her seferinde tahmin ettiğimden bir kaç fazlasıyla karşılaşmak kitabın geri kalan sayfalarına beni yöneltiyor. Kitabın odağını insanlar ve ilişkileri oluşturuyor. Anne-kız, çocuk-ekran, kadın-erkek… Bu konunun sadece psikolojinin alanı olmadığını bilerek okumaya devam ettiğinizde, Murat Sarısoy’un yazıları psikoloji perspektifi ile yetinmeyerek, bütün düşünüşlerin ‘anası’ felsefeye uzanıyor. Cevapları bulmayı okurla beraber gerçekleştirmek isteyen, öğretici olmadan öğrenmeyi sağlayan yazıları severim. Murat Sarısoy’un kitabı böyle yazılardan oluşuyor.

Dr. Yankı Yazgan 

Kitabı Satın Alabilmek İçin Aşağıdaki Linkleri Kullanabilirsiniz;

Etki Yayınevi/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

İdefix Kitap/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

www.dr.com.tr/kitap/bir-psikologun-seyir-defteri

 Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY'un 2. kitabı...

                Ülkemizdeki çocukluk ve ergenlik döneminde bulunan insan sayısı göz önünde bulundurulduğunda, bu sayı milyonlarla ifade edilebilir. Bu genç nüfusun her gün kullandığı ilaç, katıldıkları psikolojik danışma seansları ve benzeri hizmetler ülke bütçesine büyük bir maddi yük getirmektedir. Aynı zamanda bu gençlerin yaşadıkları sorunlar nedeniyle başarısız olmaları, ders ya da yıl tekrarı yapmaları veya okuldan uzaklaşmaları bu maddi yükün katlanarak artmasına sebep olmaktadır. Buna ek olarak bu durumdaki gençlerin yaşadıkları psikolojik sorunlar aile ve sosyal çevrelerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Oysa etkisi kanıtlanmış bir koruyucu ve önleyici grup terapisi uygulamasına dâhil edilmeleri yoluyla, ortaya çıkan maddi ve manevi yük ve sosyal çevreye olan olumsuz etkileri, yüksek oranda azaltılabilir. 

         Okuyacağınız bu kitap Bireysel ve Grup terapileri alanında yaklaşık 20 yıllık bir deneyimi olan Psikolog Dr. Murat Sarisoy tarafından hazırlanmıştır. Profesyonel, amatör uygulamacılar, hem de aileler için grup terapileri yoluyla olası ruhsal sorunların çözümüne yönelik; koruyucu ve önleyici çalışmalar içermektedir.