Tek Gecelik İlişkiler ve Beraberinde Götürdükleri...

Tek gecelik ilişki mi? Adı üstünde tek bir gece yapılan çoğunlukla sadece ve sadece cinsellikten  ibaret bir ilişi türü... Ama gariptir ki hep geceleri yapılırmış gibi bilinen bu ilişki aslında ve hiç de azımsanmayacak bir şekilde gündüzleri de yapılıyor. Hızlı yediğimiz, hızlı ulaşmaya çalıştığımız, hızlı veri transferi derdinde olduğumuz şu günlerde her şeyin hızlısı gibi bunu da kısa sürede tek bir gece de yaşayıp bitirmeye çalışıyoruz. Aslında doğru bir benzetme ile fast kültürün cinselliğe bir izdüşümü bu ilişkiler.

Kimilerine göre karşınızdakine yakın olma isteğinden ibaret kimileri için ise sadece ve sadece sıcak bir vücuda duyulan ihtiyaç, yani mastürbasyon yerine tek kullanımlık bir partner arayışı...  peki ya beraberinde taşınan riskler... En basitinden ama en acımasızından cinsel yolla bulaşan bir çok hastalığın kaynağı... Hele aralarında HIV + olmak gibi geri dönülemeyecek olanları ... “sorun değil prezervatif var” diyenleri duyar gibiyim... evet var ama o da kullanıldığında işe yarayan bir korunma yöntemi yoksa cebinizde ya da çantanızda taşımışsınız bir anlamı yok...

Hadi korundunuz diyelim peki ya psikolojik faktörler... karşınıza çıkan kişinin sizden beklentileri, size yaklaşırken kullandığı stratejilerin yan etkileri... Örneğin ikna etmek için kullandığı yalanlar, saptırmalar... Evet etkisi altında kalmazsanız ya da bunların zaten olabileceğini düşünürseniz... ve buna dayanıklı bir psikolojik çatınız varsa hiç sorun yok... ama ya bu ilişkiyi günümüzün popüler tabiri ile yatak arkadaşlığından (fuck buddy) öteye taşımak isterseniz, ya olmadık  hayallere kapılırsanız, bunun yaratacağı zorlukları hiç düşündünüz mü ? Ya da karşı taraf uzun süreli bir ilişki derdindeymiş gibi görünüp kadın ya da erkek olun sadece cinsel ilişki peşindeyse... İşte size kandırılmışlık, kullanılmışlık, aldatılmışlık hissi... ve beraberinde ilerleyen aşamada dikişi tutmayan ilişkiler, güvensizlikler , tatminsizlikler ve büyük ölçüde suçluluk ve beraberinde özgüven kayıpları ve sonra... sonrası yaşanan anların keyfinden daha da fazlası bir keyfisizlik...

Sonra mı ? Terapiler, psikolojik yardımlar ve hatta ilerleyen aşamalarda suçluluk kaynaklı kaygı ve panik bozukluklar... evet evet panik bozukluk, içinizde taşıyamadığınız pek çok sorun gibi bu da panik bozukluğa sebep olabiliyor.

Şimdi... Siz izterseniz bir daha düşünün o ceylan gözlü kızı, ya da yakışıklı delikanlıyı isteyip istemediğinizi....

Dr. Psikolog Murat SARISOY

Site kaynağı ve isim gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Psikolog Dr. Murat SARISOY

 

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60

  • 0 232 374 00 00 (7 Gün / 24  Saat Danışma ve Randevu Hattı)

  • 0 534 670 23 73

  • 0 554 580 25 10

Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY'un Kaleminden; "BİR PSİKOLOĞUN SEYİR DEFTERİ"

Bir Psikoloğun Seyir Defteri

Kitap Hakkında

Biz insanlar toplumsal bir varlık olduğumuza göre; nasılsa, bu toplumun ürettiği sorunlarla eninde sonunda mutlaka karşılaşacağız. Yaşayacağımız sorunlar aşağı-yukarı aynı gibi... İşte, Dr. Psikolog Murat Sarısoyun kaleminden, bazı toplumsal sorunların çözümü yönünde, adeta bir Psikologla konuşuyormuş gibi aydınlanacaksınız, yaşadığınız sorunların çözümünde ipuçlarını keyifle okuyarak bulacaksınız.

Okurla beraber arayıp bulan yazılar... Murat Sarısoy’un kitabında gündelik hayattaki sıradan konuların daha başlıklarına bakarken bize neler söyleyeceğin tahmin etmeye başlıyorum.Her seferinde tahmin ettiğimden bir kaç fazlasıyla karşılaşmak kitabın geri kalan sayfalarına beni yöneltiyor. Kitabın odağını insanlar ve ilişkileri oluşturuyor. Anne-kız, çocuk-ekran, kadın-erkek… Bu konunun sadece psikolojinin alanı olmadığını bilerek okumaya devam ettiğinizde, Murat Sarısoy’un yazıları psikoloji perspektifi ile yetinmeyerek, bütün düşünüşlerin ‘anası’ felsefeye uzanıyor. Cevapları bulmayı okurla beraber gerçekleştirmek isteyen, öğretici olmadan öğrenmeyi sağlayan yazıları severim. Murat Sarısoy’un kitabı böyle yazılardan oluşuyor.

Dr. Yankı Yazgan 

 

 

Makale ve Videolarımız

Bizi Takip Edin

Free Joomla templates by L.THEME