Saturday the 22nd - - Hostgator Coupon
 • MUTLU BİR AİLE İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

 • HUZURLU BİR EVLİLİK İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

 • STRESLE BAŞA ÇIKABİLMENİZ İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

 • BAŞARILI EBEVEYN OLABİLMEK İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

 • MUTLU ERGENLİK İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

 • HEDEFLERİNİZE ULAŞABİLMENİZ İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

 • SAĞLIKLI BİR KİŞİSEL GELİŞİM İÇİN 25 YILDIR 7/24 YANINIZDAYIZ 0232374000

                 Uçuş korkusu günümüzde pek çok insanın özgürce ve hızla seyahat etmelerini engellemektedir. Uçuş korkusu yükseklik ya da uçağın kendisinden korkmak değil, uçuş sırasında yaşanabilecek sorunlardan korkmaktır. Uçuş korkusuyla ilgili her yolcunun yararlanabileceği pratik çözümler vardır. Aşağıda bunların bazılarını sizler için sıraladık. Umarız işinize yarayacaktır.

 •       Durumu mantıklı bir şekilde gözden geçirin:  Hissetliğiniz duygular güçlü olsa da, bir adım geri çekilin ve büyük resime bakın. Uçaklar ulaşımın en güvenli yoludur. Bir uçakta yaralanma riskine oranla otobanda araç kullanırken veya kendi evinizde otururken yaralanma riskiniz çok daha yüksektir. Yapılan araştırmalara göre bir uçuşun sorunsuz sonlanma ihtimali % 99.99999771 olarak saptanmıştır. Pek çok insan uçuştan korkar, ancak gerçekte bir uçağın içinde herhangi bir şeyin kötü gitme ihtimali sanal olarak sıfırdır.

 

 • ·         Kendinizi kaygılı hissettiğinizde, kendinize sakince uçakların güvenli olduğunu söyleyin: Aynı zamanda gittiğiniz yerin sizin için ne kadar eğlenceli olduğunu düşünün. Kendinizi rahatsız eden bir şey duyduğunuzda kabin memurunuza sorabilirsiniz.Büyük olasılıkla kendisi size hiçbir şeyin yanlış olmadığını size mantıklı bir şekilde açıklayacaktır. Örneğin pek çok insan türbülanstan hoşlanmaz. Ancak türbülans korkulacak bir şey değildir. Bu sadece uçağın değişen hava akımlarıyla başa çıkma şeklidir. Bu sırada pilotlar kokpitte uçağın kontrolünü sağlamak için savaş vermemektedirler ve merak etmeyin uçağın kanatları kırılmaz.
 • ·         Kendinizi koltuğunuzda mümkün olduğunca rahat hale getirin. Koltuğunuzda ağrılı bir şekilde otururken ya da üşürken kendinizi stressiz hissetmemeniz mümkün değildir. Yanınızda küçük bir yastık, kısa bir battaniye ya da şal ya da rahatınızı arttıracak başka bir şey taşıyabilirsiniz. Yükseklikten hoşlanmıyorsanız pencere kapağınızı kapatabilir ya da yanınızdakinden bunu rica edebilirsiniz. Bir şapka takabilirsiniz. Basitçe bir bir giyim önleminin kendinizi zihinsel olarak güvenli ve sizi rahatlatıcı hissetmenizi sağlayabileceği bilimsel olarak da ispatlanmıştır. Kendinizi rahatlatacak sevdiğiniz bir tüylü hayvan oyuncağı ya da sizi şımartacak bir yiyecek de olabilir.
 • ·         Sizin uçakta olmanız zihninizin de olmak zorunda olduğu anlamına gelmez. Bazen sadece motorların gürültüsü bile kişiyi uyandırabilir. Yanınızda mp3 player ya da ipod taşıyabilir, rahatlatıcı müzikler ve doğa sesleri dinleyebilirsiniz.
 • ·         Mesela battaniyenizi üstünüze çekip, gözlerinizi kapayabilir ve şu kolay tekniği deneyebilirsiniz;

·         Düzgün bir şekilde oturun ve derin nefesler alın. Kendinizi dinlediğiniz müziğe ya da doğa seslerine odaklayın. Kaslarınızı serbest bırakın ve seslerin nerede olabileceğini düşünün (bir yağmur ormanı ya da kumsal gibi). Mümkün olduğunca buna odaklanın. İlk seferinde aklınıza dışarısıyla ilgili düşünceler belirirken, buna odaklanmak zordur. Bunları bir kenara bırakıp, zihninizdeki barışçıl ortama odaklanın.

 • ·         Herhangi bir şeye konsantre olamıyorsanız veya duygularınızı kontrolün tamamen dışında algılıyorsanız, stresinizi basit egzersizlerle azaltabilirsiniz.

·         Yanınızda bir sıkma topu taşıyabilir ve mümkün olduğunca düzenli belirli aralıklarla sıkabilirsiniz. Sadece sıkmaya ve sıkmaya devam edin sonunda iyi bir enerjiye ulaşabilirsiniz. Bu geriliminizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

·          

 • ·         Bunu da deneyebilirsiniz: Ayaklarınızdan başlayarak tüm bedeninizi ve kaslarınızı olabildiğince sert bir şekilde sıkabilir ve daha sonra gevşetebilirsiniz.  Bunu yapabildiğiniz en uzun süreye yayarak, kibarca ve yavaşça devam ettirin. Başınızdan topuğunuza kadar vücudunuzdaki tüm kasların gerginliğini düşürmeli ve bütün vücudunuzu gevşetmelisiniz. Eğe gerekli olursa suyunuzdan küçük yudumlar alabilir ya da derin nefesler alabilirsiniz. Basit olarak eğer kaygınızı kontrol edemediğinizi hissettiğinizde fazla enerjinizi boşaltacak bazı basit egzersizler yapabilirsiniz.

 

Konu hakkında uzmanlarımızdan BİZE ULAŞIN bölümümüz yardımıyla daha ayrıntılı bilgi ve yardım alınabilir.

 

www.psikologunuz.com

Site kaynağı ve isim gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Danışma Hatlarımız:

 • 0 232 374 00 00 (7/24 Danışma ve Randevu Hattı)

 • 0 534 670 23 73

 • 0 554 580 25 10

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler

İzmir psikolog, uçuş korkusu izmir, uçuş korkusu psikolog, uçuş psikolog izmir, izmir uçuş psikolog, uçuş izmir,  depresyon, anksiyete, cinsel sorunlar, evlilik terapisi, evlilik danışmanlığı, aldatma, aldatma psikolog, boşanma psikolog, evlilik psikolog, izmir çocuk psikolog, çocuk psikolog izmir, aile terapisi, aile danışmanlığı, psikolog izmir, sınav stresi, sınav stresi psikolog, vajinismus, erken, boşalma, kişisel gelişim, kıskançlık, aldatma, gece işemesi, sigara bırakma, psikolog, alsancak psikolog, sosyal fobi, hiperaktivite, dikkat dağınıklığı, zeka testi, psikoterapi, grup psikoterapi, sosyal fobi, eğitim, nlp, emdr, hipnoz, stresle başa çıkma, stres, panik atak, koçluk, öğrenci koçluğu, yaşam koçluğu, öğrenci koçu, yaşam koçu