Emdr tekniği İzmir'de psikolog arayan pek çok danışmanımız tarafından özellikle tercih edilmektedir. Bu nedenle yoğun bir EMDR psikolog'u arayışı olduğunu görmekteyiz. Bilinmesi gereken en önemli şey EMDR ve benzer teknikler özellikle klinik psikolog ya da psikolog ünvanı olmayan kişilerce kullanılmamalıdır. Emdr uzmanı seçerken en başta dikkat edilmesi gereken husus budur.

emdr izmir, emdr psikolog

Emdr Francine Shaphiro (California-Palo Alto’da Zihinsel Araştırmalar Enstitüsü’nde kıdemli bir araştırmacıdır) tarafından 1987 ’de keşfedilmiştir. Shapiro bir gün parkta yürürken kendisini rahatsız eden bazı düşüncelerinin daha az rahatsız ettiğini ve bu durumun –iyileşmenin- spontane göz hareketlerinden kaynaklandığına bağladı. Bunun da insanlara yardımcı olabileceği düşüncesiyle araştırmaya başladı.

image.png

Shapiro bu yaklaşıma orijinal olarak göz hareketi duyarsızlaştırma (emd) dedi ve öncelikle travmatik yaşantıları olan insanları tedavi etmeye odaklandı. İlk çalışmasında travmatik anıları (tecavüz, sarkıntılık, uyku sorunları, savaş deneyimleri vb.) olan yaşları 11 ile 53 arasında değişen 22 kişilik bir gruba odaklandı. Bu kişilerin hepsi emd ile terapistin kılavuzluğuyla bir dizi göz hareketi gerçekleştirerek tedavi edildi. İnsanlar gözlerini terapistin el hareketini izleyerek 25 - 30 defa hareket ettirdi. Bu hareketleri (hareket serilerinin aralarında terapistin danışanı izlemesini ve dikkatini yönlendirmesini sağlayan) terapistle kısa diyaloglar kurarak) 15 - 90 dakika boyunca defalarca tekrarladılar. Sonuç ölçümleri sadece bir oturumdan sonra insanların daha az kaygı hissettiklerini, kendileriyle ilgili daha olumlu düşüncelere yöneldikleri ve belirtilerde iyileşme bildirdiklerini göstermiştir. O andan itibaren 1990 ’da Emdr olarak yeniden adlandırıldı. Emdr ile ilgili yapılan kapsamlı araştırmalarla Emdr’nin prosedürleri belirlendi.

emdr izmir, emdr psikolog

Emdr insanlarda onları bilgileri sağlıklı çözümlere götürecek (içsel bir sistem) bilgi işleme süreci olduğuna inan iyimser bir bakışı vardır. Bazen bu sistem dengesizleşir veya engellenir ve olumsuz anılar sinir sisteminde tutulan, insana zarar vermeye başlar. Emdr karmaşık bir yaklaşımdır ve iki yönlü (bidirectional) uyarım vb. başka müdahaleler kullanır. Bunlar anıların ve duyguların işlenmesini, olumsuzların değiştirilmesini kolaylaştırır.

Psikolog Dr. Murat SARISOY 04.01.2015 ATV ANAHABER BÜLTENİ KONUĞU 

KONU: Kötü Anıları Silmek

İki yönlü (bilateral) uyarımın gerçek mekanizması henüz bilinmemektedir. İki yönlü göz hareketleri uyku sırasındaki veya derin konsantrasyondaki ritmik göz hareketlerine bağlanmaktadır. Sonuçta, göz hareketleri bilişsel işleme (işlemleme) ve beynin her iki yarı küresinin işleyişinin bütünleştirilmesiyle bağlantılı görünmektedir. Emdr, göz hareketlerini yapay olarak artırarak ve bunları rahatsız edici anılarla bağlantılandırarak, gerçekte bozulan bilgi işleme sistemini hızlandırır ve belleğe sinir ağları yoluyla olumlu biçimlerde hızla ilerleme olanağı verir. Emdr bir bilgi-işleme modeline (bilişsel bir temeli vardır) dayanmaktadır ve tedavi planında önemli ve güçlü bir unsur olabilir. Ayrıca, psikodinamik yaklaşımları da yansıtmaktadır (serbest çağrışım ve katarsis kullanımıyla). Shapiro Emdr’yi birey-merkezli olarak görmektedir, çünkü terapist göz hareketlerini yönlendirmenin dışında nötr bir rol alır, danışanın tedavi sürecini yönlendirmesine izin verir.

Emdr’de kullanılan en etkili tekniklerden biri bilişsel –birlikte- dokumadır (cognitive interweave); bilgi işlemeyi ve yeni öğrenmeleri pekiştirir, insanların yeni olasılıkları görmelerine yardımcı olur.

Örneğin: kendini “kötü/bozulmuş biri” olarak gören cinsel istismara uğramış birine terapist, kendi oğlunu aynı yaş ve durumda (istismar durumunda) hayal etmesini ve kendi oğlunu kötü/bozulmuş biri olarak görüp görmeyeceği sorulur. Amaç danışanın “olduğum kişi olarak ben iyiyim” düşüncesini artırmaktır. Diğer örnek, yakın zamanda büyük annesinin öldüğünü ve ona çok değer verdiğini söyleyen aşırı yeme davranışını azaltmakta güçlük çeken danışana “büyükannen yeme bozukluğunu bilseydi ve bunun üstesinden gelme yeteneğinle ilgili sana ne söylerdi?” sorusu sorulur.

Emdr psikologları terapist-danışan ilişkisi geliştirmek ve güvenli bir ilişki oluşturmak oldukça fazla önemserler. Emdr bazı kişilere tuhaf, tehdit edici gelebilir. İstekli olmaları yarar sağlamaları açısından önemlidir. Ayrıca Emdr insanlara travmalarını yeniden yaşatma riski vardır. Emdr psikologlarının güçlü empati becerilerine sahip olmaları gerekmektedir.

Merkezimizde pek çok sorunun çözümü için EMDR, Nöro-EFT, Regresyon Terapisi ve NLP teknikleri kullanılmaktadır. Ben ve ekibim 30 yıllık tecrübemizle sizlere yardımcı olmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya hazırız. Lütfen merkezimize başvurmadan önce telefonla randevu alınız.

muratsarisoy

Psikolog Dr. Murat SARISOY

Uzman Klinik Psikolog - EMDR Terapisti

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ 

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ ?

İzmir Psikolog - Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM 

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sİtesinde Yazılan TAVSİYELER

  • Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve tam 30 yılllık tecrübemizle yanınızdayız...

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10

 

Danısmanlık Konuları

Bizi Takip Edin

Free Joomla templates by L.THEME