Kadın Dili Üzerine…

Kadın dili; bir de isim bulmuşlar buna ‘bükçe’ diye… Gülsem mi, yoksa oturup ağlasam mı diye düşünüyorum. Bu toplumda hemen herkesin katkıda bulunduğu yaratılmış bir hastalık var ki; bu da kadın ve erkek cinsiyeti üzerinden yapılan ayrımcılık; yani cinsiyetçilik. Cinsiyetçi cepheler sıklıkla ve özellikle popüler olmak adına, kadın ve erkek arasında farklılık yaratmaya ya da bu yaratılmış farklılıklara destek olmaya, katkıda bulunmaya bayılıyorlar. 

Her nedense özellikle kadınların, başka gezegenden oldukları, başka dillerinin olduğu, farklı oldukları, anlaşılmaz olduklar ve hatta garip oldukları üzerine uydurma tezler geliştiriliyor. İşin en trajikomik yanı; yani acı ve aynı anda komik olan kısmı ki, pek çok kadında bu görüşleri sırf popüler oldukları için benimsiyor. Çünkü öyle ya da böyle farklı oldukları düşüncesi onlara da iyi geliyor. Pek çok kadın bu sayede ilgi görüyor. Özellikle sosyal medya sitelerinin ve benzeri blogların anti-kahraman kadınlar sayesinde bu cinsiyetçilik ve ayrımcılık toplum hayatımızda daha da çok yer buluyor. 

Bu anti-kahraman kadınlar ise girgide popüler olmanın verdiği cüretle daha da bir sarılıyorlar, kadınların farklılıklarına ve başka gezegenlerden olduklarını iddia eden tezleri destekleyen nevrotik tavır ve davranışlarına ve bunu destekleyen yazılarına devam ediyorlar. 

Kadının sadece insan olduğunu vurgulayan kimse yok. Çünkü medyatik ya da sansasyonel bir söylem değil; kadının insan olduğunu ve herkes gibi olduğunu vurgulamak. kadın cinsiyetini öne çıkartan ve kadına yönelik şiddet, kadın cinayeti, kadın intiharı gibi kavramlar medya ve sosyal medya tarafından sürekli defalarca altı çizilerek vurgulanıyor. Hiç bir medya kuruluşu ya da haberci, insan cinayeti, vatandaş cinayeti, insana yönelik şiddet ve benzeri kavramlar kullanmıyor. Neden mi? Çünkü kadın vurgusu olmadan, cinayet, intihar ve şiddet reyting almıyor ve para etmiyor. 

Kadın diline dönecek olursak, kadının anlaşılması gereken yabancı bir dil konuşan bir varlık olduğunu vurgulamak; üzgünüm ki sadece ticari ve daha popüler olmak isteyen bir duruşun ürünüdür. Kadınların bağımlı, farklı, güçsüz olduğunu vurgulayan bu yaklaşım diğer bir yandan garip bir şekilde bu tarz vurgu ve yalanları kabul etmiş ve gözlerini kadın gerçeğine kapamış, kadınların da hoşuna gidiyor. Çünkü bu şekilde güçsüz ve bağımlı yetiştirilmiş ve erkeğin gölgesinde yaşayan kadınlar, kendilerini iyi hissetmek için fırsat buluyorlar. Erkeğin sağladığı konforlu yaşam için kendilerinden vazgeçiyorlar ve ‘bak biz doğruyuz, doğru yaşıyoruz, kadın dediğin bizim gibi olur şeklinde’ söylemlerle hayatlarına devam ediyorlar.

Bu durumda kadına en büyük kötülüğü aslında belki de kadınların kendisi yapıyor da denilenebilir ama popüler kültürün kadına ayrı bir dil yaratma ve bundan faydalanma çabası bana kalırsa kadınları sözde anlamak adına yapılmış en büyük yanlışlardan biri olacaktır. Kadınlarımızın sadece özen ve ilgiyle dinlenilmeye ihtiyaçları var. Bunu yapan kişi ise erkek ya da kadın olsun onları en iyi şekilde anlayacaktır. Bundan adım kadar eminim…

 

dr. murat sarisoy

Dr. Psikolog Murat SARISOY

Uzman Klinik Psikolog - Evlilik ve Aile Terapisti

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ 

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ ?

İzmir Psikolog - Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM 

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sitesinde Yazılan TAVSİYELER

Yazdığım ve basılmış kitapları görmek için KİTAPLARIM linkini inceleyiniz.

 • Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve tam 25 yılllık tecrübemizle yanınızdayız...
 • Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10

  Danısmanlık Konuları

  Bizi Takip Edin

  Free Joomla templates by L.THEME