cinsel terapi, cinsellikte utanma

Popüler bir internet dergisinin editörü bu yazı konusunda sekreterimle iletişime geçip bana mail attığında dudaklarımda muzip bir ifade belirdi. Yıllardır yaptığım cinsel terapi yaparken danışanlarıma pek çok örnekle defalarca anlattığım bir konuda yazı yazmam isteniyordu. Konu mu neydi? ‘cinsellikte utangaçlığı yenmenin  yolları’…

Utangaçlık ve cinsellik, cinsellik ve utangaçlık… Kapalı ve geleneksel toplumlarda birbirine yapışık iki kelime… Peki ya neden böyle? Neden seks denince çoğumuzun aklına utangaçlık geliyor ya da kendimizi bir anda alı al, moru mor bir şekilde utanmış buluyoruz. Peki ya pek çokcinselliği tabu olmaktan çıkartmış toplumların bizden ne farkı var? ki bu soru bize daha önceki soruların cevabını da veriyor. Cinsellik ya da seks bizler için, bu toplum için hala bir kocaman bir tabu… Pek çoğumuz cinsel konularda huzursuz ve güvensiz ve pek çoğumuz cinsel terapi alma konusunda endişeli ve isteksiz. 

Ancak internetin popüler kaynakları ve popüler kadın  ve erkek dergileri ise bu konuya ‘Yatak odasında ışıkları kapatmadan sekse geçemiyor musunuz? Yalnızca misyoner pozisyonunda sevişmek istiyor, partnerinizin isteklerine cevap vermekte zorlanıyor musunuz? Cinsellikte utangaçlığı yenmenin … kolay yolunu sizlerle paylaşıyoruz’ derinliğinde yaklaşıyorlar ve sanıyorlar ki maddeler dolusu popüler tavsiyelerle cinsellikte utanma sorunları çözülüyor. Sanılıyor ki; yatakta topuklu ayakkabı ve seksi iç çamaşırları giyilince buzlar eriyor. Yara bandı dediğim bu yaklaşımlarla sorunların çözüldüğü yok, aksine bizlerin cinsel özgüvenine daha büyük darbeler vuruyorlar. Bahsettiğim tarzda yazıları okudukça, pek çoğumuz ‘ben bunları asla yapamam, bunlar bana çok ters’ diyerek daha da güvensiz hale geliyorlar. Cinsel terapi popüler dergilerden okuyarak değil bir uzmandan yardım olarak alınmalıdır. 

Bunun yerine ise benim uzman olarak tavsiyelerim daha basit ama daha çok dikkat isteyen şeyler;

1­. Cinselliği Tanıyın

Cinselliği size öğretilen ya da Google’ın size sunduğu bilimselliği şüpheli kaynaklardan ve popüler dergilerden değil, daha bilimsel kitaplardan okuyun. Şemaları ve şekilleri inceleyin, cinselliğin işleyiş mantığını daha mekanik olarak öğrenin.

2. Kendinizi Tanıyın

Cinsel organlarınızı inceleyin ve onlara dokunmaktan çekinmeyin. Onları gayet sıradan organlar gibi algılayabilmek için onları yakından tanıyın. Gerekirse ayna vb. yansıtıcı araçlar kullanın. 

3. Bedeninizi Serbest Bırakmayı Öğrenin

Cinselliğe dair en büyük engellerden biri de gerginliktir. Kas ve sinir gerginliği azalmış bir beden cinselliğe daha açık hale gelir. Bu amaçla sinir ve kas gerginliğinizi azaltacak çalışmalar, yoga, nefesle derin gevşeme çalışmaları size fayda sağlayabilir

4. Düşüncelerinizi Serbest Bırakın

Daha önceden size garip ve yasak gelen hiçbir şeyin olmadığını, sağlıklı ve normal bir cinselliğe dair hiç bir yasak, hiç bir korku olmadığını düşünün. Başkalarını zihninizin dışına çıkartın. Bu aşamadan sonra hayallerinizi tekrar gözden geçirin. Bunun yanında özellikle mizahtan faydalanın, cinsel espriler okuyun, inceleyin. Sizi hem zihinsel hem de bedensel olarak tahrik eden şeyler üzerine düşünün. Gündelik hayatta size zevk veren akitiviteleri düşünün ve bunların cinselliğinizle benzer noktalarını bulun. Örneğin; Öpüşmek sizin için, taze çilek ya da dondurma yemeye benziyor olabilir.

5. Cinselliğinizi Konuşun ve Paylaşın

Cinselliğiniz güvendiğiniz arkadaşlarınızla, dostlarınızla paylaşın, onların fantezilerini, beklentilerini ve maceralarını dinleyin. Ancak bu anlatılanların çoğunun abartılı ve olduğundan çok daha süslü şekilde nakledildiğini asla unutmayın. Abartılara gülmeyi öğrenin ve bunları gerçek bilgilerinizle (1. madde de kendimizi eğitmiştik) karşılaştırın. Eğer bunları dostlarınızla paylaşamıyorsanız, cinsel terapiler veren bir psikologla konuşun, beklenti, arzu ya da sorunlarınızı onunla paylaşın ve fikirlerini alın. 

6. Cinsel Partnerinizden Beklentilerinizi Belirleyin

İlk 5 aşamayı tamamladınız.  Cinsel partnerinizin size uyumu utangaçlığı yenmeniz için çok önemli, çünkü yanlış cinsel partner seçimi tüm bu aşamaların başına dönmenize ve kendinize inancınızı kaybetmenize sebep olabilir. Bu yüzden bir kağıt bir kalem kullanarak ve mutlaka yazarak, beklentilerinizi belirleyin. İdeal partner tanımınızı yapın ve bu partnere en çok benzeyen kişilerle yakınlaşın. 

7. Sorunlarınız için cinsel terapi almaktan çekinmeyin. Uzmanın en az uzman klinik psikolog, ideal olarak dr. psikolog ya da bir psikiyatri hekimi olmasına dikkat edin. 

Eğer bu 7 maddeyi tamamlamışsanız artık utanmak için bir sebebiniz olmayacak. Yepyeni ve mutlu cinselliğinizin tadını sonuna kadar çıkartın.

Mutlu günler dilerim…

muratsarisoy

Psikolog Dr. Murat SARISOY

Uzman Klinik Psikolog - Cinsel Sorun Terapisti

 

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ 

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ ?

İzmir Psikolog - Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM 

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sİtesinde Yazılan TAVSİYELER

  • Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve tam 30 yılllık tecrübemizle yanınızdayız...

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10

 

Danısmanlık Konuları

Bizi Takip Edin

Free Joomla templates by L.THEME