Psikolojik testler kişilere yardımcı olmak için onlar hakkında gerekli bilgileri toplamakta kullanılır. Psikolojik testler kullanmanın amacı psikolojik ölçme sonucu kişiye veya gruplara psikolojik yardım etmektir. Psikolojik testler ile kişi kendisine dönük bir tanıma ve anlama geliştirebilir.

psikolojik testler

Kullanılacak testler; test uygulamasını, değerlendirme ve yorumlamasını bilen uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Ayrıca şu da bilinmelidir ki tek bir test sonucuna bakılarak kişi ile ilgili bir yargıya varmak yetersiz olacaktır.

Zeka Testleri

"WISC-R Zeka Ölçeği" ; 6-16 yaş grubu çocuklar için,Türkiye standartlarına uyarlaması yapılmış en sık kullanılan zeka ölçüm araçlarından biridir.WISC-R Zeka ölçeği belirli koşullar altında çocuğun performansını değerlendirmek için hazırlanmıştır. Sözel ve performans olarak iki ana bölümden ve alt testlerden oluşur ve yaklaşık 1.5 saatte tamamlanır. Wısc-R Zeka ölçeği uygulaması, bu testin eğitimini almış ve belli sayıda uygulama gerçekleştirmiş uzman kişiler tarafından yapılmalı,test sonunda çocuğun gelişmesi gerekli görülen noktalarda aileye öneriler sunulur.

Bu Testin uygulamacısının Türk Psikologlar Derneği tarafından sertifikalandırılmış olmasına özellikle dikkat edilmelidir.

Merkezimizde bu konuda eğitimli personel tarafından "WISC-R" testi yanında "Porteus Labirentler Testi", Kent EGY Testi gibi testlerde uygulanmaktadır.

İlgi-Yetenek Testleri

İlgi –Yetenek testleri kişilerin zihinsel ya da akademik yetenekleri hakkında bilgi toplamak amacı ile kullanılabilir. Ayrıca öğrencilerin ilgi alanlarını, eğilimlerini, yetenek ve becerilerini, akademik yatkınlıklarını tespit etmekte faydalı olabilir. Belli başlı ilgi-yetenek testleri "Kendini Değerlendirme Envanteri", "KUDER İlgi Envanteri" sayılabilir.

Kişilik Testleri

Kişilik testleri, bireyin kişilik özelliklerini, toplumsal uyum düzeylerini ve öz benlik saygılarını tanıma amacı ile kullanılır. Ayrıca kişinin uyum ve kişilik problemleri hakkında bilgi verebilir. Kişilik testleri ; hastanelerde ve eğitim kurumlarında kullanılabileceği gibi kamu ve özel sektörde işe eleman alımlarında kullanılabilir. Belli başlı kişilik testleri "Hacettepe Kişilik Envanteri", "Edwards Kişisel Tercihler Envanteri", "MMPI" sayılabilir.

Mesleki Eğilim Belirleme Testleri

Meslek seçimi, insan hayatında yapılan en önemli seçimlerin başında gelmektedir. Bu testler özellikle yükseköğretime hazırlanan gençlerin mesleki ilgilerini,özel yeteneklerini,kişisel tercihlerini belirlemelerinde yardımcı olur.Bunların arasında Mesleki Yönelim Envanteri, Akademik Benlik Kavramı Ölçeği sayılabilir.

Dikkat-Algı Testleri

Konsantrasyon Bozuklukları, Motivasyon eksiklikleri, Dikkatin çabuk dağılması ve Dikkati yoğunlaştıramama gibi durumlarda kullanılabileceği gibi diğer bazı testleri desteklemek içinde dikkat-algı testleri kullanılabilir. "Bender-Gestalt Motor görsel Algı Testi" bunların en iyi örneği olup tarafımızdan uygulanmaktadır.

dr. murat sarisoy

Dr. Psikolog Murat SARISOY

Uzman Klinik Psikolog - Evlilik ve Aile Terapisti

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ 

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ ?

İzmir Psikolog - Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM 

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sitesinde Yazılan TAVSİYELER

Yazdığım ve basılmış kitapları görmek için KİTAPLARIM linkini inceleyiniz.

  • Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve tam 30 yılllık tecrübemizle yanınızdayız...

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10

Danısmanlık Konuları

Bizi Takip Edin

Free Joomla templates by L.THEME