yeniyasamboyu5

AİLE DANIŞMANI İZMİR

Yıllardır (tam 30 senedir) İzmir’de psikolojik sorunlarla çalışıyor ve aile danışmanı olarak da hizmet veriyorum. Aile danışmanı sertifikam var, ve evlilik uyumu üzerine uzmanlık tezi yazdım. Ben de alandaki pek çok psikolog arkadaşım ve meslektaşım gibi elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Bu konu da ülkemizde pek çok alan da hatta belki de her alanda olduğu gibi  büyük bir karmaşa var. Bir yanda hemşirelik, sosyoloji, sosyal çalışmacı ve hatta hukuk gibi bölümlerden mezun aile danışmanları sertifikalar yoluyla çalışıyorlar. Siz de Aile Danışmanı izmir, izmir aile danışmanı anahtar kelimeleri ile kendinize uygun ve tecrübeli bir aile danışmanı arıyorsunuz.

 

Temelde psikoloji eğitimi almamış psikolog olmayan bu insanların aile danışmanı sıfatıyla aileye ve bireye yaklaşımlarındaki eksiklikleri maalesef ki hemen her gün ofisimde yaptığım çalışmalarda görüyorum, bunlarla sık sık karşılaşıyorum. Yine maalesef ki; sorunlarının çözümü için aile terapisi ya da aile danışmanlığı almasına gerek bile olmayan çiftlere psikolojik baskı da kurularak aile ve evlilik terapisi verildiğine şahit oluyorum. Aslında yaşadıkları bireysel sorunlar nedeniyle de, karşı tarafa sorunlar yaşatan insanların bireysel olarak terapileri verildiğinde de pek çok aile terapisi için yapılan başvurunun kolaylıkla çözülebildiğini görüyorum ki; bunu görmek için öncelikle klinik psikoloji uzmanlığı yapmış ve tecrübeli bir psikolog olmanız nerdeyse şart. Çünkü kişilerin varolan kişilik problemlerini görmeden aile terapisi tavsiye ettiğiniz de, yerinde sayılan  ve de bir anlamı olmayan seanslar şeklinde geçiyor çalışmalar. Yerinde sayıyor çiftler ve de çoğunlukla hiç gelişme de olamıyor. 

 

Gelişmenin olabilmesi için kişilerin bazı klinik testlerden geçmeleri, bunları içtenlikle cevaplamaları gerekiyor. Tüm bu testlerden sonra kişisel sorunlar bertaraf edildikten sonra; evlilik uyumlarını arttırabilecek nitelikte aile danışmanlığı ya da aile terapisi çalışmaları asıl çok işe yarıyor. En iyi aile terapisi çalışmaları bu şekilde yapılıyor ve dünyada en iyi aile terapistleri bu şekilde çalışıyorlar. 

 

Diğer bir konu da aile danışmanlığı alanında ki tecrübenizin fazla olması gerekiyor, aynen pilotların kaç yıllık oldukları değil de kaç saat uçuş süresi olduğunun önemli olması gibi, biz  uzman klinik psikologların da kaç seans saati yaptıkları çok önemli oluyor. Yoksa gün başına iki üç saatlik tecrübesi olan bir aila danışmanı ile; gün başına sekiz on saat tecrübeli bir aile danışmanının yirmi yıldır aynı işi yapıyor olmasının ciddi bir farkı yok gibi görünse de çok ciddi bir farkı aslında oluyor. 

 

Bu yüzden aile danışmanı, aile terapisti ya da evlilik terapisti ne isimle adlandırılırsa adlandırılsın; alınan hizmetin öncelikle klinik psikoloji eğitimli psikolog ve psikolojik danışmanlardan alınmasını kesinlikle tavsiye ediyoruz. Bir yerden bir şekilde bir tavsiye aldığınızda ya da internet üzerinden bir uzmana ulaştığınız da onun mezuniyet yeri yılı ve fakültesine özellikle dikkat etmenizi öneriyoruz. Çünkü psikoloji bölümü ibaresi kullanmadan ve bu bölümden mezun olmadan kendisini psikoterapist ve benzeri isimlerle adlandıran ve bu şekilde pek de güvenilir olmayan hizmetler veren insanlar var ve biz bu alanda çalışan klinik psikologlar bu kişiler konusunda temkinli olunması gerektiğini düşünüyoruz. 

Tüm bunların ışığında tüm yukarıda bahsettiğimiz hususlarda kendini ispatlamış evli ve üç çocuk sahibi bir klinik psikolog olarak ben ve ekibim izmir de aile danışmanı olarak sizlere hizmet vermek üzere her zaman bekliyoruz. 

İyi günler dilerim.

7d3433c16d8d2df1e2d08c77c32158f1

Psikolog Dr. Murat SARISOY

Klinik Psikoloji Uzmanı - Aile Danışmanı

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ 

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ ?

İzmir Psikolog - Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM 

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sİtesinde Yazılan TAVSİYELER

Danışma Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10

Danısmanlık Konuları

Bizi Takip Edin

Free Joomla templates by L.THEME