Tuvalet korkusu, kaka korkusu küçük çocuklarda çok sık rastlanan bir sorundur. Hemen her gün pek çok anne baba tuvalet korkusu, kaka korkusu konusunda uzman arayışına girer. 

tuvalet korkusu, kaka korkusu 

Çocuklara tuvalet eğitimi verilirken unutulmaması gereken en önemli nokta çocukların bazı becerileri kazanabilmelerinde belli bir olgunluk düzeyine ulaşmanın gerekli olduğudur. Tuvalet alışkanlığının kazandırılması, yani çocuğun çişini ve kakasını haber vermesi çocuğun ancak belli bir olgunluğa ulaşması sonunda gerçekleştirilebilir. Bu biyolojik olgunluk, kas kontrolü ile ilgilidir. Çocuklara tuvalet eğitimine başlamak için ideal zaman 24. 26. aylardır. Bu aylardan önce tuvalet eğitimini kazandırmayı çalışmak ciddi olumsuz kaçınma davranışları ve tuvalet korkusu ve kaka korkusu reaksiyonlarıyla son bulur.

Tuvalet korkusu ve kaka korkusu birçok çocukta görülen ve mutlaka önüne geçilmesi gereken bir sorundur ve çocuğun tuvalet alışkanlığını kazanması zorlaştırır. Bu çocuklar tuvalet ihtiyaçları olduğu halde kendilerini sıkar ve tuvalete girmeyi ısrarla reddederler. Çocuğu tuvalete girmeye zorlamak yapılabilecek en büyük hatadır. Bazı ebeveynler tehdit ve ceza gibi yöntemler kullanırlar. Bu şekilde kesinlikle sonuca ulaşılmayacağı gibi durum artık bir çocuk psikoloğunca çözülmesi gereken travma halini alır.

Genelde sıklıkla 3-4 yaş civarında kabızlık sorunu ile başlayan tuvalet korkusuve kaka korkusu zaman içinde bir kısır döngü halini alır. Çocuk tuvalete gitmek istemedikçe kabızlık artar, kabızlık arttıkça canı yandığından dolayı tuvaletten kaçınma ve korku reaksiyonu başlar. Bu durumda yapılması gereken çocuk doktoru ve çocuk psikoloğu koordinasyonu altında soruna uygun şekilde müdahale etmektir.

Merkezimizde 30 yıldır, tuvalet korkusu ve kaka korkusu problemleriyle oyun terapisi ve fillial terapi (aile katılımlı oyun terapisi) yöntemleriyle sadece iki üç seansta bile çözüm bulunabilmektedir. Üç çocuk sahibi bir Dr. psikolog olarak da kendi tecrübelerim de tuvalet korkusu ve kaka korkusu çözümünü hızlandırmaktadır. Tuvalet korkusu ve kaka korkusu sorunuyla ilgili olarak lütfen randevu alınız. Sorunun beklediğinizden daha kolay çözüldüğünü göreceksiniz. 

muratsarisoy

Psikolog Dr. Murat SARISOY

Uzman Klinik Psikolog - Aile Çocuk ve Evlilik Terapisti

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ 

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ ?

İzmir Psikolog - Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM 

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sİtesinde Yazılan TAVSİYELER

  • Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve tam 30 yılllık tecrübemizle yanınızdayız...

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10

Danısmanlık Konuları

Bizi Takip Edin

Free Joomla templates by L.THEME