aile evlilik terapisi izmir

Aile ve Evlilik Terapisi; bir aileyi oluşturan bireylerle  yapılan psikolojik danışmanlık ve terapi çeşididir. Aile evlilik terapisi izmir ilinde boşanma oranının yüksek olması nedeniyle en çok alınan ve uzman aranan hizmetlerdendir. Aile Evlilik terapisinde ailede yaşanan bir problemi, kendi bakış açılarından ortaya koyarlar, danışman, aile fertlerinden her birinin, diğer fertleri saygı ile dinlemesine, diğer fertlerin bakış açısını da görmesine ve anlamasına, soruna yönelik olarak konuşmasına, duygu ve düşüncelerini daha açık bir dille ifade etmelerine,  incitici davranışlarda bulunmamasına,  diğer fertleri oldukları gibi kabul etmesine, beklentilerini açıkça ifade etmesine yardımcı olur.

Aile Evlilik terapisi ile; eşlerin birbirini öncelikle birer birey ve insan olarak görmeyi öğrenmesi hedeflenir. Karşısındakinin kişilik özelliklerini kavrama ve uzlaştırılabilecek farklılıkları uzlaştırabilmeyi, uzlaştırılamayacak yanlarını ise kabul edebilmeyi öğrenmeleri  sağlanmaya çalışılır. Eşler arasında kronikleşmiş problem alanları, tartışmaların ve de kavgaların yoğunlaştığı belli başlı konular olabilir. Aile Evlilik terapisinde temel amaç; eşlerin bu konuları konuşabilir  ve karşılıklı anlaşılabilir hale gelmesi ve çözüm bulmalarına yardımcı olmaktır. Aile Evlilik terapisi süreci en zor, en aşılmaz gibi görünen sorunlarla mücadele ederken bile eşlerin ilerleme rotası ve haritası içinde olmalarını sağlar ve ilişkinin çıkmaza girmesini  ve bitmesini engellemeye çalışırken bir yandan da sağlıklı olmasına da çalışır.

 

Özetle aile evlilik terapisi yapan psikolog, rahat ve güven verici bir ortam sağlayarak üyelerin hem kendilerini hem de birbirlerini tanımalarına, birbirleriyle açık ve içten bir iletişim kurarak sorunlarına çözüm bulmalarına yardımcı olmaya çalışır. Aile Evlilik terapisinde  inceleme konusu aileyi oluşturan bireyler değil; bireyler arasındaki ilişkinin, iletişimin niteliğidir. Aile Evlilik terapisti, aile üyelerinin birbirleriyle ilişkilerinde aksayan yönleri ortaya çıkarmaya ve aile üyelerinin de bunu görmesini sağlamaya çalışır. Aile ve Evlilik terapisti psikologlar üniversitelerin psikoloji bölümlerinden mezun olur, klinik psikolojide yüksek lisans veya doktora yapar ve üzerine hangi kuramı seçtilerse,  Örneğin varoluşçu, bilişsel, evlilik, aile ve çift danışmanlığı, çocuk terapisi vb. o alanda eğitim alırlar ve hizmet verirler. Sıklıkla psikologlarla karıştırılan psikiyatristler ise tıp doktorlarıdır.

Günümüzde ülkemizde bu alanda kısa süreli aylık eğitimlerle yetkilendirilmiş sosyolog, hemşire ve benzeri meslek gruplarından da aile danışmanları  hizmet vermektedirler. Ancak bu kişilerin insan psikolojisi eğitimleri asıl mesleklerinin bu olmaması nedeniyle çoğunlukla yetersiz kalmaktadır. Aile Evlilik Terapisi izmir ilinde en sık alınan terapilerden biridir, çünkü içinde yaşadığımız ilde boşanma oranları diğer illere göre daha yüksektir. Aile  Evlilik terapisi'nin izmir de daha fazla alınmasının bir nedeni de yüksek eğitim düzeyinde yoğun nüfus barındıran bir şehir olması, farkındalığı yüksek olan insanların evliliklerini kurtarabilmek için çekinmeden izmir de aile evlilik terapisti aramalarına sebep olmaktadır.

Merkezimiz terapistleri ise aile evlilik terapisi konusunda uzmanlık tezi yapmış düzeyde 30 yıldır bu mesleği icra etmekte olan, herşeyden önce temel eğitimi psikoloji olan ve bunun üzerine master ve doktora eğitimleri de almış ve yanı zamanda tüm bunların üstüne aile danışmanlığı sertifikalı psikologlardan oluşmaktadır.

Örneğin; Evlilik ve İlişkiler Üzerine ve diğer konularda tam 5 kitabı olan Psikolog Dr. Murat SARISOY evli ve üç çocuk babasıdır..

Bu anlamda tecrübeli ve yüksek eğitimli bir psikologla çalışmak ve karşılıklı güven ilişkisi içerisinde, güvenli ellerden bir terapi almak çok önemlidir. 

 

dr. murat sarisoy

Dr. Psikolog Murat SARISOY

Uzman Klinik Psikolog - Evlilik ve Aile Terapisti

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ 

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ ?

İzmir Psikolog - Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM 

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sitesinde Yazılan TAVSİYELER

Yazdığım ve basılmış kitapları görmek için KİTAPLARIM linkini inceleyiniz.

Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve tam 30 yılllık tecrübemizle yanınızdayız...

Danışma Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10

PSİKOLOG DR. Murat SARISOY'un 5. ve En Yeni Kitabı

''Bulutların Üstünde Yaşamlar'

murat sarisoy kitap

PSİKOLOG DR. Murat SARISOY'un 3. Kitabı

'Bir Psikoloğun Mutlu Yaşam Rehberi'

murat sarısoy kitap 

İlişki, Evlilik, Aldatmak, Çocuk Psikolojisi, Boşanmak, Cinsellik, İlişkiler, Yalan, Bağımlılık ve Farkındalık

üzerine yol gösterici makalelerden oluşan bu kitabı başta

D&R ve İdefix olmak üzere tüm internet yayınevleri ve kitap evlerinden satın alabilirsiniz.

Diğer kitaplarımı görmek için KİTAPLARIM linkini inceleyiniz.

Danısmanlık Konuları

Bizi Takip Edin

Free Joomla templates by L.THEME