evlilikte cinsellik

Evlilikte cinsellik önemli mi? Aylar önce ofisime evlilik terapisi için gelen bir çift sık sık kavga ettiklerinden, bir türlü konular üzerinde uzlaşamadıklarından oysa flört ve nişanlılık döneminde çok mutlu olduklarını anlatıyorlardı. Çiftin anlattıkları hep suya sabuna dokunmayan konulardan seçiliyor, hiç fiziksel yakınlık ve cinsellikten bahsedilmiyordu. Bunu fark ettiğimde uygun bir dil ve üslupla evliliklerinde cinselliklerini sorguladım ve evleneli 7 yıl olmasına rağmen halen aralarında aktif bir cinselliğin olmadığını öğrendim. Ancak her ikisinin de savunması şuydu, “ o konuda bir sıkıntımız yok, biz mutluyuz, ne olacak ki sevişmek sorunları çözmez ki” şeklindeydi. Çifte uzun uzun bakıp gülsem mi, yoksa durumlarının acizliğinin farkında olmamalarına ağlasam mı şeklinde düşündüm.

“Kimse görmek istemeyen kadar kör değildir” hesabı cinselliğin gereksizliğine inanmışlar inandırılmışlardı. Onlar için evlilikte cinsellik önemsizdi. Psikoloji literatürünün o en sevdiğim kavramlarından biri olan “öğrenilmiş çaresizlik” denen insanı, kendinden ve kendine dair bütün umutlarından uzaklaştıran sendroma çift olarak cinsellikleri üzerinden yakalanmışlardı ve farkına varmamak için de ısrar ediyorlardı; “hayır, biz sadece geçinemiyoruz”.

Evlilikte cinsellik birlikte uyum içinde hareket demek olan ve temel olarak eşlerden oluşan iki parçalı bir mekanizmanın, tabiri caiz ise cıvata ve somunu, belki de başka bir benzetme ile tutkalıdır. Adına her ne dense densin ya da her ne benzetme yapılırsa yapılsın. Cinsellik denen birleştirici olmadan uzun süreli, sağlıklı ve de dolayısı ile kalıcı bir evlilik olmaz ve de bana kalırsa olamaz.

Evlilikte cinsellik önemlidir. Çünkü erişkin yaşa gelmiş insanların hayatında düzenli ve sağlıklı cinselliğin en önemli rollerinden biri kişinin doyumunu hem hormonsal hem de ruhsal açıdan arttırması ve bir iç mutluluğu getirmesidir. Beraberinde gelen tatmin ve başarı duygusu ise kişinin özgüvenini arttırmaktadır. İlişki de karşılıklı güven ve saygının kaynağında ise kişilerin özgüveni ve tatmini yatar. Yani tatminsiz, doyumsuz ve çiftlik ilişkisinden doyum alamayan çiftlerin birbirlerine güvensiz ve saygısız davranmaları çok doğal bir sonuçtur ki; bunun olduğu evlerde çiftler arası sık sık ağır eleştirel bir dil kullanılması ve kavgaların çıkması son derece doğaldır.

Evlilikte cinsellik olmaz ise ne olur? Klasik tanımlama ile sevgi, saygı, güven üçgeninin 2 bacağı olan saygı ve güven giderse, sevginin de uzun süre dayanması mümkün olamaz. Çiftlerin aynı potada eriyen iki maden gibi birbirine karışması ve kaynaşması olarak da tanımlayabileceğim cinsellik diğer bir yandan bir olmak ve bütünleşmek duygularını da pekiştirir. “biz iki kardeş gibi, mutluyuz ama, biz birbirimiz çok seviyoruz ama biz mısır patlatıp film izliyoruz buna ne gerek var ki” şeklinde naif savunmalar yapabildiklerini gördüğüm bu ve benzeri çiftlerin evliliklerinin uzun ve/veya sağlıklı sürmesini beklemek kesinlikle sadece hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir. Yani özetle sinemaya gitmek, akşamları birlikte yemek yapmak, eve ve diğer işler konusunda iş bölümü yapmak evlilik için önemlidir ancak sağlıklı ve tatmin edici bir cinsellik olmadıktan sonra bu aktivitelerde belirli bir süre sonra tatsızlaşır ve keyifsiz bir hal almaya başlar.

Bu nedenle evlilikte cinsellik deyince önemsemeyen, hiç ya da çok çok az yaşayabilen çiftlerin bir an önce; bir evlilik terapisti ve konusunda deneyimli bir psikologa başvurmaları çok önemlidir. Çünkü cinsellik tutkalı ya da birleştiricisi olmadan çiftin uzun süre birlikte ve hatta evli kalmaları pek de mümkün olamaz.

Evlilikte cinsellik sorunları yaşıyorsanız, 25 yıllık tecrübemize güvenebilir bu ve benzeri pek çok problemi bir kaç seans içersinde bile çözebildiğimizden emin olabilirsiniz. Randevu almak için lütfen bize telefon yoluyla ulaşınız. 

 

Sağlıkla kalın…

dr. murat sarisoy

Dr. Psikolog Murat SARISOY

Uzman Klinik Psikolog - Evlilik ve Aile Terapisti

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ 

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ ?

İzmir Psikolog - Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM 

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sitesinde Yazılan TAVSİYELER

Yazdığım ve basılmış kitapları görmek için KİTAPLARIM linkini inceleyiniz.

 • Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve tam 25 yılllık tecrübemizle yanınızdayız...
 • Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10

   

   

  Danısmanlık Konuları

  Bizi Takip Edin

  Free Joomla templates by L.THEME