Vajinismus izmir de ve ülkemizde oldukça sık rastlanan bir cinsel rahatsızlık olmasına rağmen, birçoğumuz bunun rahatsızlık olduğunu düşünmeyiz. Daha da tehlikesi bunun zamanla kendiliğinden düzeleceği yanılgısına düşmemizdir. Peki gerçekten böyle midir? Vajinismus izmir de ve tüm türkiye'de kadınlar ve çiftler için kabus olmak zorunda mı?

vajinismus izmir

Vajinismus nedir? Vajinismus ne değildir?

Ülkemizdeki en büyük cinsel rahatsızlıkların başında gelen vajinismus, vajina girişindeki pelvis kaslarının istem dışı kasılması, ilişki anında kadınların istem dışı verdiği korku, kaçınma tepkisidir. Bu istem dışı tepki bilişsel olarak kontrol edilemez. Kasılmalar, cinsel birleşme dışında jinekolojik muayene esnasında ve vajina içinde tampon kullanımı durumlarında da ortaya çıkabilir. Öte yandan vajinismus; fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin vermemesi, aslında verememesi olarak ifade edilebilinir.

Vajinismus izmir de cinsel sorunla başvuran kadınların en büyük grubunu oluşturmaktadır. Bu sorunda cinsel birleşme ya imkansızdır ya da kasların spazmına bağlı olarak oldukça ağrılıdır. Spazm (aşırı kasılma) kadının kontrol edemeyeceği biçimde ağrılıdır. Bir çok kadın bu durumu ilişkiye başladıkları ilk birkaç seferde orta şiddette yaşar ancak çoğunluk ilişkiye izin vermeyecek biçimde ağırdır. Bu durum çoğunlukla primer yani ilk deneyimde başlar. İkincil olan yani sonradan ortaya çıkanlar doğum sonrası yırtıklar ya da enfeksiyonlara bağlı olarak nadiren başlayabilir.

 Vajinusmuslu vakaların çoğunda vajinal girişe karşı aşırı bir korku vardır. Genellikle çoğu vaka vajinasının erkek organının girişine müsaade etmeyecek kadar küçük olduğunu hatta imkansız olduğunu düşünür. Çoğu arkadaştan teyzeden ya da başka kaynaklardan çeşitli öyküler duymuşlardır bunların en yaygın olanları, bazı çiftlerin kanlar içinde acile başvurmaları ya da kenetlenerek battaniyelerle acil servislere başvurmaları gibi gerçekdışı öykülerdir. Sebep nadiren sert yırtılmamış bir kızlık zarı olabilir. Giriş dışındaki cinsel aktivitelerden çoğunluk oldukça zevk alır ve çoğu ön sevişmeyle orgazm olabilir. Kadının korkularını bir süre sonra eşi de paylaşmaya başlar ve eşte de isteksizlik ya da ereksiyon sorunları yaşanabilir. Başvuranlar arasında 10 yıllık evli olup vajinusmus nedeniyle birleşememiş çiftlere bile rastlanmaktadır.

Terapiye ve nlp nöro eft ve regresyon ve benzeri bilinçaltı terapi tekniklerine yanıt çoğunlukla oldukça iyidir. Eğer siz de vajinismus sorunu yaşıyorsanız. İzmir de klinik psikolog olarak 30 yıllık tecrübemiz ve donanımlı ekbimizle sizlere yardımcı olmaya hazırız. Lütfen telefon yoluyla randevu alınız. 

muratsarisoy

Psikolog Dr. Murat SARISOY

Uzman Klinik Psikolog - Cinsel Sorun Terapisti

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ 

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ ?

İzmir Psikolog - Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM 

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sİtesinde Yazılan TAVSİYELER

  • Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve tam 30 yılllık tecrübemizle yanınızdayız...

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10

Danısmanlık Konuları

Bizi Takip Edin

Free Joomla templates by L.THEME