AŞKINIZLA TAKIŞMAYIN

Aşık mısınız? Peki ya nasıl gidiyor, aşkınız? Mutlu musunuz? Umutlu musunuz? Yoksa Platonik mi?…

Aşkınız nasıl olursa olsun, ya da her kimle nerde nasıl bir aşk yaşayacak olursanız olun, sizi  ve aşkınızı sınıflandırmaya hazır pek çok uzman var.  İşin garip tarafı da gerçekte uzman olup olmadığı belli olmayan, YÖK tarafından onaylı olup olmadığı belli olmayan yabancı enstitülerden mezun olmuş ya da diploma almış (onaysız bir üniversite ya da enstitüden zaten sadece diploma alınır) bu uzmanların bilimselliği tartışılır yöntemlerle bizi sınıflandırmasına da bayılıyoruz. 

Bir şirket eğitiminde ya da son dönemde popüler olan talk show formatında (sözde) davranış bilimi uzmanlarının pırıltılı ve ne olduğu da aslında bilinmeyen sertifika showlarında sıklıkla tasnif ediliyoruz. Aşkımız ya da biz, kimi zaman kırmızı, yeşil, mavi kişilik oluyoruz. Kimi zaman duysal, algısal, düşünsel; kimi zaman da sağ beyin lobu, sol beyin lobu (yok kafanın tası) kişilik oluveriyoruz. Bunu bize yapanlar ise bu zaafımızı çok iyi kullanıyorlar. Bu zaafı da özellikle kendileri için yüksek meblağlarda artı değerlere çeviriveriyorlar.

Neden mi zaaflıyız? Çoğumuz bir gruba ait olmak istiyoruz, yalnız kalmaktan kokuyoruz ya da tanımlandığımızda kendimizi daha rahat ve güvenli hissediyoruz. ‘Bak hanım ben sağ beyin lobuymuşum da seni bu yüzden, aldatmışım gördün mü ben de suç yok’ demeye hazır kişilerle aynı toplumda yaşıyoruz. Davranışlarımızın sorumluluklarını almak yerine onlara kılıf bulmaya bayılıyoruz. Neden mi? Sorumluluğu başkalarına atmak çok kolay da ondan… Şimdi ise popüler kültür bize sorumluluğu uzmanlığı şüpheli talk showcuların anlattığı hikayelere  sığınmayı emrediyor. Biz de be yapıyoruz; popüler kültürün sadık bir askeri olarak en ön safta yaldızlı sertifikaları kapmak ve duvara asmak için yarışıyoruz.

Bence siz siz olun, bu tip provakasyonlara gelerek aşkınızla falan takışmayın, takışırsanız da sadece kendinize ve de kendinize güvenin. Davranışın tek bir kalıbı ya da sınıflandırması yoktur. Davranışla ilgili kuramlar olabilir ama bu onların mutlak doğru olduğu anlamına gelmez. Doğruluğunun ispatlanması ise indexli dediğimiz gerçek bilimsel dergilerde yayımlanmaları ve bu sonuçların da başka yayınlarca ve bilim insanlarınca desteklenmesi ile mümkün olabilir. 

Ha bu arada, konunun başlığı size birilerini de hatırlattı ise hiç umursamayın ki; bu yazının birinci, ikinci, üçüncü ve  hatta dördüncü dereceden hiç bir kişi, kurum ya da kuruluşla bağlantısı yoktur. Sadece kıssadan hisse bir yazıdır…  

Siz kalın bence kendinizle ve de sağlıcakla…

 

dr. murat sarisoy

Dr. Psikolog Murat SARISOY

Uzman Klinik Psikolog - Evlilik ve Aile Terapisti

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ 

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ ?

İzmir Psikolog - Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM 

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sitesinde Yazılan TAVSİYELER

Yazdığım ve basılmış kitapları görmek için KİTAPLARIM linkini inceleyiniz.

 • Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve tam 25 yılllık tecrübemizle yanınızdayız...
 • Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10

   

  Danısmanlık Konuları

  Bizi Takip Edin

  Free Joomla templates by L.THEME