Ünlü düşünür Nietzsche "Dünyanın en eski asaletidir yalnızlık" demiştir. Peki ya nedir? Yalnızlık bir hastalık mı? Çaresizlik mi yalnızca?

Yalnızlık… Bir hastalık mı?

Yalnızlık evrensel bir insan duygusudur ve her birey için eşsiz ve karmaşık bir durumdur. Yalnızlık sanıldığı gibi tek bir etkisi yoktur ve bu nedenle korunmak ve tedavisi de duruma ve kişilere göre farklılık gösterir. Okulda arkadaşlarıyla sorun yaşayan bir çocukla, eşini yeni kaybetmiş bir kadının yalnızlıkları birbirinden farklıdır. Yalnızlığı anlamak için öncelikle yalnız kavramının anlamına yakından bakmak gerekir.
Yalnızlık nedir?
Yalnızlığın yaygın tanımlarının aksine yalnızlık yalnız ve tek başına olma durumu değil, tek başına olduğunu ve yalnız olduğunu hissetme durumudur. Yalnızlık kişide boşluk duygusuna ve istenmezlik hissine neden olur. Yalnız insanlar çoğunlukla insanlarla ilişki kurmaya can atarlar, ancak düşünce şekilleri diğer insanlarla iletişim kurma çabasını güçleştirir.
Yalnızlık pek çok uzmana göre ille de yalnız başına olmak anlamına gelmez. Daha çok yalnız başına olmayı kavramak ve izole olmak anlamına gelir. Tam bu noktada izolasyonun anlamı ön plana çıkar ki izolasyon soyutlanmak bir ortamdan ya da durumdan ayrı tutmak ya da tutulmak demektir. Örneğin bir üniversite öğrencisi ya da bir asker kendini çevresinde onlarca insan ve yaşıtı arkadaşı varken yalnız hissedebilir. Burada önemli olan söz konusu kişilerle olan paylaşımdır.

Yalnızlığın sebebi nedir?

Hemen her psikolojik yaşantıyı genetik faktörlere dayandırmaya çalışan araştırmalar olduğu gibi yalnızlığın genetik olduğunu iddia eden araştırma ve araştırmacılar da vardır. Boşanma ya da taşınma gibi fiziksel izolasyon durumsal bazı nedenler olabilir. Hayatımız da önemli ve anlamlı olan bir insanın kaybı ya da ölümü de kişiyi yalnızlık duygusuna sürükleyebilir. Yalnızlık aynı zamanda psikolojik bir bozukluk olan depresyonun da belirtisidir. Yalnızlık aynı zamanda içsel bir faktör olan düşük özgüvenle de bağlantılıdır. Özgüveni düşük olan insanlar diğer insanların gözünde önemsiz olduklarını düşünürler. Bu da beraberinde izolasyon ve kronik yalnızlığı getirir.
Yalnızlığın sağlığımıza etkileri nelerdir?
Yalnızlığın fiziksel ve ruhsal sağlığın ikisine de geniş çaplı olumsuz etkileri vardır. Bunlardan bazıları;
Depresyon
İntihar
Kalp hastalıkları
Artmış stres
Öğrenme ve hafızada bozulmalar
Anti sosyal Davranışlar
Karar vermede güçlükler
Alkolizm ve madde kullanımı
Alzheimer hastalığında ilerleme
Beyin fonksiyonlarında zayıflama

Yalnızlık bulaşıcı mı?

İçinde bulunduğumuz son 10 yıl içinde yaygınlaşan internet üzerindeki sanal platformlar ve sosyal ağlar aslında yalnızlığı engelliyor gibi görünse de yalnızlığı arttırmakta ve bulaşıcı hale getirmektedir. Bu konuyla ilgili olarak Sosyal Medya Bağımlılığı isimli makalemi okuyabilirsiniz.


Yalnızlıkla baş ederken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?


Yalnızlığın hayatınızda bazı şeyleri değiştirmenizin işareti olduğunun farkına varın.


Değişimden korkmayın.


Yalnızlığın hayatınızı fiziksel ve ruhsal olarak olumsuz etkilediğini unutmayın. 


Keyif alabileceğiniz bir aktivite bulun ya da bir gruba katılın. Bu yaklaşım size yeni dostlukların ya da nitelikli paylaşımların yolunu açar.


Sizinle aynı durum ya da değerde ki insanlarla iletişim kurmaya odaklanın.


En iyisini bekleyin ve isteyin. Reddedilmekten korkmayın.


Zor durumlarda alanında uzman ya da tecrübeli bir psikologdan yardım almaktan çekinmeyin.


Sevgiyle kalın…


en iyi psikolog izmir

Dr. Psikolog Murat SARISOY

KLİNİK PSİKOLOJİ UZMANI 

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ 

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ ?

İzmir Psikolog - Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM 

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sitesinde Yazılan TAVSİYELER

  • Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve tam 27 yılllık tecrübemizle yanınızdayız...

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10

 

Danısmanlık Konuları

Bizi Takip Edin

Free Joomla templates by L.THEME