Bizim mesleğin kimi zaman insanı şekilden şekile sokan, hatta bazen ters yüz eden pek çok tarafı vardır. Pek çok insanın gözünde ise psikologlar ‘zaten oturdukları yerden para kazanan, insanlara akıl veren’ insanlardır. Gerçekte bunun böyle olmadığını gösteren bizleri fazlasıyla üzen ve şaşırtan olay yaşanır ofislerimizde…

 

Şimdi nakledeceğim ve bundan 4-5 sene önce yaşanmış bir olay da bunlardan biridir ve insana aslında hiç bir şeyin göründüğü gibi olmadığını gerçeklerin farklı olabileceğinin en iyi örneğidir. 17 yaşındaydı danışanım, annesini kanserden kaybedeli daha bir yıl bile olmamıştı. Yıkılmıştı, üzgündü neyi nasıl yapabileceğini bilmiyordu. Kahroluyordu, içini yanıp kavuran acı ve yaşadıkları onu mahvediyordu. Daha 17 yaşındaydı ve annesini amansız bir kanser türü nedeniyle kaybetmişti. Yaşadığı travmaların izlerini silmek, sildirmek için gelmişti ve şimdi ‘Murat abi’ diye hitap ettiği benden yardım bekliyordu. 

 

‘Kendini açmak’ denilen kavram; terapistlerin terapötik (yani iyi hale getiren) ilişkiye katkı sağlaması amaçlı olarak, kendi yaşantılarından bazı kısımları danışanlarıyla paylaşmalarıdır. Çoğunlukla 3-5 senelik tecrübesiz denilebilecek düzeydeki psikologlara kendilerini yetiştiren hocaları tarafından tavsiye edilmez. Çünkü neyi ne amaçla kullandığınız ve bundan beklediğiniz etki ve fayda belirli olmalıdır. Zaman zaman ben de bazı yaşantılarımın karşımdakini daha iyi anlamada ya da bana güvenlerini arttırmada fayda sağlayacağını düşünür ve kendimi az ya da çok karşımdakine aralarım ve kendime dair ufak tefek de olsa bir şeylerden bahsederim. 

 

‘Ben de çok erken yaşta kaybettim hem annemi hem de babamı’ dedim karşımdaki bu delikanlıya ve ortam oldukça gevşedi. Kendini rahat bıraktı ve de anlatmaya başladı. ‘Üzüldüm sana abi, çok üzüldüm. Keşke benim annem de sadece ölmüş olsa’ dedi. Bu cümleyi duyunca kafamda ki soru işaretleri daha da büyüdü ve o ana kadar olmayan soru işaretleri belirdi.

Delikanlı anlatmaya devam etti. ‘3-4 sene önceydi. Teyzem ve eniştem bize gelmişlerdi, hatta annemler yatak odalarını rahat etsinler diye onlara vermişlerdi. O gece geç saatte uyandım, susamıştım kimseyi uyandırmamak için mutfağa gittim. Mutfak balkonunda annemi gördüm elinde telefon yazışıyordu. Jaluzinin arkasından bir arkadaşıyla yazışmalarını okumaya başladım. O kadar dalmıştı ki beni farketmedi bile, dakikalarca okudum. Bir arkadaşına o sırada evde olan eniştemle nasıl birlikte olduklarını ve bunu defalarca nasıl yaptıklarını anlatıyordu. Gözlerime inanamadım, bir anda onu o telefonu alıp balkondan aşağıya atasım geldi. Gidip herşeyi babama anlatasım geldi beceremedim, olacaklardan korktum. Gidip herşeyi teyzeme anlatasım geldi ve yine vazgeçtim. Yapamazdım. En azından o anda yapmayacaktım.  Daha sonra telefonunu fırsat buldukça karıştırdım. Daha sonra araştırdığımda komşumuzun eşi ile de birlikte olduklarını öğrendim. Cep telefonunda açık seçik fotoğrafları vardı annemin ve komşuya gönderilmişti. Ne kadar üzülsem de; bir işe yaramadı. Aylarca ne yapacağımı tartıştım durdum ama içimdekileri anlatma kararı verdiğimde annem kanser olmuştu bile…’

 

Danışanım artık ağlamaya başlamıştı.  Ağlayarak devam etti ‘Üzüldüm mü? Bilmiyorum?  Hatta; ara ara sevindim bile… Adalet yerini buldu bile dedim. Babamı düşündüm, öğrenseler ne olur diye? Kardeşi mi düşündüm ve de teyzemi? Kendim hariç herkesi düşündüm. Babamın neler hissedeceğini düşündüm, onun nasıl yıkılacağını düşündüm ve kendimi onun yerine koydum. Benim başıma gelse neler hissederdim diye düşündüm.  benim eşim olsa daha kolaydı; boşanır, onu görmez ve bir daha temas etmezdim ama bu anneydi, benim annemdi ondan nasıl vazgeçilirdi. İnsan annesinden nasıl vazgeçerdi. Babam zaten annemin hastalığı ile  yıkılmıştı, şimdi tekrar nasıl yıkabilirdim onu… Bunu yapmaya hiç ama hiç hakkım yoktu; anlatamazdım ve de anlatamadım. Yıllarca tüm bunları içimde biriktirdim… ve şimdi karşındayım abi’  dedi. 

 

Şok olmuştum, tam bir şok… söylenecek hiç bir şey yoktu. Sözler tükenmiş, herşey anlamsızlaşmıştı. Onu anladığımı iddia etmek bile çok zordu. Yaşadığı bu çok yönlü travmanın izlerini ve bildiklerini anlatamamanın verdiği suçluluğu eğer doğru bir yaklaşım sergilenmezse ömür boyu taşıyacaktı…

 

Sonra ne mi oldu? Sonraki seanslarda duyarsızlaştırma çalışmaları yaptık birlikte travma izleri silikleşti ve ‘ben artık çok daha iyiyim’ dediği gün seansları sonlandırdık. Bildiğim kadarıyla bu sene hukuk fakültesinden mezun oldu. Olasılıkla da mutlu olmanın yolunda kendinden emin ilerliyordur. Çünkü o ünlü filozofun dediği gibi ‘sizi öldürmeyen, sizi güçlendirir’. 

 

Sağlıcakla kalın…

Psikolog Dr. Murat SARISOY

 

Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve 22. yıldır tecrübemizle yanınızdayız...

SAYGILARIMIZLA...

Dr. Psikolog Murat SARISOY

KLİNİK PSİKOLOJİ UZMANI

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60

  • 0 232 374 00 00 (7 Gün / 24  Saat Danışma ve Randevu Hattı)

  • 0 534 670 23 73

  • 0 554 580 25 10

PSİKOLOG DR. Murat SARISOY'un 3. Kitabı 'Bir Psikoloğun Mutlu Yaşam Rehberi'

 

İlişki, Evlilik, Aldatmak, Çocuk Psikolojisi, Boşanmak, Cinsellik, İlişkiler, Yalan, Bağımlılık ve Farkındalık üzerine yol gösterici makalelerden oluşan

bu kitabı başta D&R ve İdefix olmak üzere tüm internet yayınevleri ve kitap evlerinden satın alabilirsiniz.

 Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY'un Kaleminden; "BİR PSİKOLOĞUN SEYİR DEFTERİ"

Bir Psikoloğun Seyir Defteri

Kitap Hakkında

Biz insanlar toplumsal bir varlık olduğumuza göre; nasılsa, bu toplumun ürettiği sorunlarla eninde sonunda mutlaka karşılaşacağız. Yaşayacağımız sorunlar aşağı-yukarı aynı gibi... İşte, Dr. Psikolog Murat Sarısoyun kaleminden, bazı toplumsal sorunların çözümü yönünde, adeta bir Psikologla konuşuyormuş gibi aydınlanacaksınız, yaşadığınız sorunların çözümünde ipuçlarını keyifle okuyarak bulacaksınız.

Okurla beraber arayıp bulan yazılar... Murat Sarısoy’un kitabında gündelik hayattaki sıradan konuların daha başlıklarına bakarken bize neler söyleyeceğin tahmin etmeye başlıyorum.Her seferinde tahmin ettiğimden bir kaç fazlasıyla karşılaşmak kitabın geri kalan sayfalarına beni yöneltiyor. Kitabın odağını insanlar ve ilişkileri oluşturuyor. Anne-kız, çocuk-ekran, kadın-erkek… Bu konunun sadece psikolojinin alanı olmadığını bilerek okumaya devam ettiğinizde, Murat Sarısoy’un yazıları psikoloji perspektifi ile yetinmeyerek, bütün düşünüşlerin ‘anası’ felsefeye uzanıyor. Cevapları bulmayı okurla beraber gerçekleştirmek isteyen, öğretici olmadan öğrenmeyi sağlayan yazıları severim. Murat Sarısoy’un kitabı böyle yazılardan oluşuyor.

Dr. Yankı Yazgan 

Kitabı Satın Alabilmek İçin Aşağıdaki Linkleri Kullanabilirsiniz;

Etki Yayınevi/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

İdefix Kitap/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

www.dr.com.tr/kitap/bir-psikologun-seyir-defteri

 Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY'un 2. kitabı...

                Ülkemizdeki çocukluk ve ergenlik döneminde bulunan insan sayısı göz önünde bulundurulduğunda, bu sayı milyonlarla ifade edilebilir. Bu genç nüfusun her gün kullandığı ilaç, katıldıkları psikolojik danışma seansları ve benzeri hizmetler ülke bütçesine büyük bir maddi yük getirmektedir. Aynı zamanda bu gençlerin yaşadıkları sorunlar nedeniyle başarısız olmaları, ders ya da yıl tekrarı yapmaları veya okuldan uzaklaşmaları bu maddi yükün katlanarak artmasına sebep olmaktadır. Buna ek olarak bu durumdaki gençlerin yaşadıkları psikolojik sorunlar aile ve sosyal çevrelerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Oysa etkisi kanıtlanmış bir koruyucu ve önleyici grup terapisi uygulamasına dâhil edilmeleri yoluyla, ortaya çıkan maddi ve manevi yük ve sosyal çevreye olan olumsuz etkileri, yüksek oranda azaltılabilir. 

         Okuyacağınız bu kitap Bireysel ve Grup terapileri alanında yaklaşık 20 yıllık bir deneyimi olan Psikolog Dr. Murat Sarisoy tarafından hazırlanmıştır. Profesyonel, amatör uygulamacılar, hem de aileler için grup terapileri yoluyla olası ruhsal sorunların çözümüne yönelik; koruyucu ve önleyici çalışmalar içermektedir.

 

Bizi Takip Edin

Free Joomla templates by L.THEME