Yaşamda Değişen Anlamlar Üzerine

Geçenlerde bir danışanımla görüşürken bana Gezi eylemlerinin kendisini çok heyecanlandırdığını kendisini bu eylemleri izlerken ve destek verirken çok iyi hissettiğini söyledi. Bu orta yaşının biraz üzerinde ve kendine ciddi anlamda güven sorunu yaşayan erkek danışanımın bu heyecanı karşısında kendisine şu soruyu sordum. Bu olaylardan önce sana “çapulcusun” deselerdi, nasıl tepki verirdin ve kendini nasıl hissederdin? Bu soru üzerine danışanım 3-5 sn. kadar düşündükten sonra “tabii ki hiç hoşlanmazdım, hatta sinir olurdum, hatta karşı tarafla kavga bile edebilirdim” dedi.

Gülümsedim ve şunu düşündüm, demek ki kelimelere ve hayata dair yüklediğimiz anlamlar hızla değişebiliyor ve başka anlamlar alabiliyor. Ardından 9 yaşına o dönem yeni girecek olan oğlumun bir pazar kahvaltısında durduk yere “böyledir hayat” deyişi geliyor gözümün önüne… peki yaşam dediğimiz kimine göre “uzun ince bir” kimine göre “kısa ama geniş” yolda, anlamı yaratan ne? ya da kim? ya da tüm anlamı belirleyen , olaylar ya da insanlar mıydı? Yoksa onlara bakış açılarımız ve onlar hakkındaki düşüncelerimiz mi?

Son dönem yaşanan bu olayların, önceki olaylar gibi insanları etkilediği ve bazı anlamları değiştirdiği kesin gibi görünse de, bu değişimin ne kadar süreceği ve kalıcı olacağı belirsiz, belirsiz olduğu kadar da şüpheli gibi görünüyor. Çünkü değişen sadece çapulcu kelimesinin anlamı değil. Aslında bu kelimenin temsil ettiği gerçek grubun ya da duruşun başka bir grup ve duruşla yer değiştirmesi, artık bir duruşun ifadesi olması zaten yeterince ilginç ve iddialı bir fenomeni işaret ediyor.

Bu değişimin ya da temsilin ya da duruşun dışında şunu da net bir şekilde ifade ediyor ki, anlam olgusu yaşamda hızla değişebiliyor. Daha düne kadar “hayat çapulcudur dediğim(iz) de oransız tepkiler gösterenler, çapulculuğu bir pop fenomen olduğu için hemen sahipleniveriyorlar. Bir tweet’imde dediğim gibi “hayatın özünde çapulcu olduğunu reddeden pek çok kişinin popüler olunca çapulculuğu benimsemesi, komik değil de nedir? Tanrı aşkına…” diyesi geliyor tekrar tekrar insanın..

Hoş kişide farkındalık düşük olunca eleştiri de dokunmuyor bazılarına olasılıkla ama yine de üzülmeye gerek yok ki, taşımasını bilmeyene farkındalık fazlasıyla ağır kocaman bir kabuk ve ağır bir yük oluyor eninde sonunda…

Ben hala zihnimdeki anlam değişmediğinden olsa gerek ya da popüler olmak ya da pop olana hemen sahip çıkmanın önemini kavramamış biri olarak (ya da değersizliğini kavramış biri olarak da denilebilir) “çapulcu” kelimesinden halen ve ısrarla haz etmiyorum ve aynı ısrarcılıkla bunu bir hakaret olarak algılıyorum. Aslında konumuz da çapulcu olmak ya da olmamak değil zaten. Konumuz sadece anlamların ne kadar hızla değişip farklılaşabilir oluşu... Alev Alatlı'nın bir sözünde net bir şekil de ifade ettiği gibi "parmağıma değil, gösterdiğime bakın" diyorum.

Yaşama dair atıflarının isabetliliği oranında mutludur insan, yaşama dair atıfları olmayan ya da isabetsiz atıflarda bulunan insanlar, sahte birer entelektüel ya da pop kültür meraklısı (popüler olan her şeyi sahiplenen) sığ beyinler olarak kalıyorlar. İroni yaşamın özünde var ki, basmakalıp alışkanlıklar dahilinde yaşayan ya da kopyala yapıştır (copy-paste) beyinler her nedense dışarıdan daha alımlı daha bir parlak görünüyorlar. Hele bir de birkaç basmakalıp mottoyu sözde kişisel gelişim (bence kişisel genleşme yani şişme) kitaplarından ezberlemişlerse ve sosyal medya hesaplarında fütursuzca paylaşıyorlarsa ( yüzlerini unuttukları sözde dostlarıyla) daha da bir parlıyor adeta dimağlarımıza ışık saçıyorlar. Tavus kuşu tüylerini toplayan kümesin hindisi misali, arkalarına taktıkları tüyleri yani kendilerinin olmayan kisve, duruş ve bilgilerle kümeslerinin önünde salınıp salınıp duruyorlar.

…ve ben yine ve sadece gülümsüyorum…

dr. murat sarisoy

Dr. Psikolog Murat SARISOY

Uzman Klinik Psikolog - Evlilik ve Aile Terapisti

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ 

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ ?

İzmir Psikolog - Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM 

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sitesinde Yazılan TAVSİYELER

Yazdığım ve basılmış kitapları görmek için KİTAPLARIM linkini inceleyiniz.

  • Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve tam 30 yılllık tecrübemizle yanınızdayız...

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10

 

Danısmanlık Konuları

Bizi Takip Edin

Free Joomla templates by L.THEME