Ofisimin kapısından girdiklerinde beklediğim çiftin onlar olduğuna inanamadım. Yok yok ünlü falan değillerdi. Sadece bana göre evli olmak için çok gençlerdi. Daha on dokuz ve yirmi yaşlarındaydılar ve evleneli bir buçuk sene olmuştu ve çok geçmeden evlilik terapisi için soluğu ofisimde almışlardı. Anadolu’da kırsal kesimlerde erken yaşta evliliklerin olduğunu hepimiz biliyorduk. Ancak büyük şehrin tam ortasında ortalamanın üstünde sosyoekonomik ve sosyokültürel ailelerden gelen bu çiftin erken evliliğine akıl sır erdirmeye çalışıyordum ki eşinden bir yaş kadar büyük olan delikanlı “ siz sormadan ben söyleyeyim, biz kaçarak evlendik” dedi.

Evet, koskoca coğrafyanın en batısında üçüncü büyük şehirde bu gençler sosyal statü ve benzeri hiçbir şey umursamadan kaçarak evlenmişlerdi. Önce belirli bir süre para biriktirmişler daha sonra başka bir şehirde öğrenci evinde iki kişi kalan kuzenlerinin bir odası boşalınca da, fırsat bu fırsat deyip gizlice nikahlanıp ortadan kaybolmuşlardı.

Delikanlı söze devam etti “peki neden böyle bir şey yaptınız diye soracak olursanız, biz ailelerimizin zihninde yaşanan etnik köken çatışmasının daha ileri gitmesinden korktuğumuz için böyle bir karar aldık” dedi. İşte o anda zihnimdeki yap bozun parçaları hızlı bir şekilde yerine oturmaya başladı. “biz onlara kız vermeyiz, okul bitince de olmaz” şeklindeki karşılıklı gerilimler genç çiftin böyle radikal bir karar alıp evlenmesi ile son bulmuştu. Bulmuştu da… yaşanan maddi, manevi ve sosyal sorunlar çiftin cinsel sorunlar yaşamasına kadar uzanmıştı. Yani modern toplumun, kent hayatında erken yaşlarda yapılan evlilikler samanlığın seyran olmasına yetmiyordu.

Genç çiftin umutları, hayalleri, heyecanları ve tutkulu aşkları hızlı bir şekilde tükenmişti. Halen azalmış olsa da devam eden aile baskısı onları birbirlerine düşürüyor aralarında gerilimlere yol açıyordu. Anne ve babaları, ne acı ki bir türlü bu durumu kabul etmek ve karşılıklı olarak gelin ve damatlarını tanımak ya da anlamak için çaba sarf etmiyordu. Pek de öyle edeceğe de benzemiyorlardı. Daha önceleri köken ve mezhep farklılıklarının yarattığı çatışmalardan kaynaklanan benzer vakalar görmüştüm ancak bu çiftin evlilik kararı neredeyse çocuk denilecek yaşta alınmıştı.

Gönül isterdi ki bu bir peri masalı olsun ve bu genç çift sonsuza kadar mutlu yaşasınlar. Ancak bir gelir kaynakları ve barınacak kira doğru düzgün bir evleri yoktu ki o evin bile kirasını ancak ödüyorlardı. Bana da onlara kol kanat germiş bir aile büyüklerinin desteği ile gelmişlerdi. Bütün çabalarıma ve insani desteğime rağmen çiftin evliliği, yaşadıkları öncelikle maddi, ailevi ve çevresel sorunlara yenik düştü. İstemeden de olsa yaşlı gözlerle birbirlerine “hoşça kal” dediler ve birbirilerini hala seviyor olmalarına rağmen yollarına geri döndüler. “Severek Ayrılanlar” şarkısı ne zaman çalsa onlar gelir, düşündükçe aklıma… Gerçekliğin koyu gölgesinde, sevgi cılız bir ağaçtır ve o ağacı yetiştirmek,  büyütmek için güneş ve ışık gereklidir. Işığı boğulan, tutuculuk ve düşmanca duygular nedeniyle sürekli baltalanan cılız fidanların uzun süre dayanma şansı ise hiç yoktur.

Bu hikayeden alınacak ders mi? Ben bilenler tanıyanlar ders vermek için yazmadığımı bilirler. Sayın Yankı YAZGAN’ın ilk kitabım için söylediği gibi “Okurla beraber arayıp bulan yazılar... » benim hikayelerim ve ben onları böyle seviyorum. Şimdi size « yapmayın etmeyin sevenleri ayırmayın, düşmanlığı bırakın, farklıllığı olduğu gibi kabul edin» mi ?  diyeyim « yoksa durumunuz buna benzerse sakın ama sakın evlenmeyin » mi ?

dr. murat sarisoy

Dr. Psikolog Murat SARISOY

Uzman Klinik Psikolog - Evlilik ve Aile Terapisti

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ 

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ ?

İzmir Psikolog - Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM 

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sitesinde Yazılan TAVSİYELER

Yazdığım ve basılmış kitapları görmek için KİTAPLARIM linkini inceleyiniz.

 • Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve tam 25 yılllık tecrübemizle yanınızdayız...
 • Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10

   

  Psikolog Dr. Murat SARISOY 04.01.2015 ATV ANAHABER BÜLTENİ KONUĞU 

  KONU: Kötü Anıları Silmek

   

   

   

  Danısmanlık Konuları

  Bizi Takip Edin

  Free Joomla templates by L.THEME