Son dönemde NLP, Hipnoz ve E.M.D.R. gibi tekniklerin ve bunun yanında da bilimsel geçerliği olmayan bazı uygulamaların konunun uzmanı olmayan, ve hatta psikolog unvanına sahip olmayan kişilerce terapi adı altında kullanıldığı görülmektedir. Bu son derece tehlikeli ve endişe verici bir durumdur, temel psikopatoloji bilgisine dahi sahip olmayan bu kişiler, danışanların ruhsal hayatlarında sonradan ortaya çıkacak hasarlar meydana getirmektedirler. Danışmanlık veya terapi hizmeti alacak kişiler bu konuda son derece dikkatli olmalıdırlar.

Ayrıca psikolog ya da benzeri ünvanları kullansalar ya da sahip olsalar dahi birlikte çıkılacak bir yol olan bu tür yardım hizmetlerinde, yardım alınacak kişilerin mesleki birikimve tecrübelerinin de son derece önemli olduğu asla unutulmamalıdır. Etik ilkelere bağlı çalışmayan, sırf ticari kaygılar nedeniyle seans süresini uzun tutmak ve benzeri ticari manevralarla, akıl çelmeye yönelik popüler yaklaşımlarlapsikoloji literatürüne ters düşenbilim dışı yorumlar getiren, danışanlarını yardım alacak insanlar değil de para kaynağı müşteriler olarak tanımlayan kişi ya da kuruluşlardan yardım almanın da kişilere fayda yerine zarar getireceği unutulmamalıdır.

Psikologların, bu ünvanlar haricinde yukarıda bahsedilen kaygılar nedeniyle kendilerine bilimsel literatürde yer almayan "ilişki danışmanı, "ilişki koçu", "boşanma danışmanı", "karar verme danışmanı" vb. tamamen uydurma kisve ve ünvanlar takıştırmaları ise mesleki etik açısından kabul edilemez bir durumdur.Toplum yararına psikoloji ve psikolojik sorunlar hakkında bilgi vermek, iletişim ve bilimsel araştırmalar amaçlı olarak hazırlanmış sitemiz bu anlamda siz danışanlarımızı uyarmayı insani bir borç bilmektedir.

dr. murat sarisoy

Dr. Psikolog Murat SARISOY

Uzman Klinik Psikolog - Evlilik ve Aile Terapisti

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ 

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ ?

İzmir Psikolog - Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM 

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sitesinde Yazılan TAVSİYELER

Yazdığım ve basılmış kitapları görmek için KİTAPLARIM linkini inceleyiniz.

 • Etik, Bilimsel yaklaşımımız ve tam 25 yılllık tecrübemizle yanınızdayız...
 • Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10

  Danısmanlık Konuları

  Bizi Takip Edin

  Free Joomla templates by L.THEME